UNIWERSYTET EKSTREMALNY
WYDZIAŁ PLĄTANIA (SIĘ) KABLIWiadomo powszechnie, że kable się plączą. Wiedzą to wszyscy, którzy kiedykolwiek mieli do czynienia z kablami. Nikt natomiast nie wie dlaczego się plączą. A powinni to wiedzieć wszyscy, gdyż jest to sprawa absolutnie fundamentalna dla świata.
Teraz zewsząd, a jeśli nawet nie zewsząd to stąd i zowąd, rozlegną się głosy rozmaitych szyderców: a cóż to za anachroniczny problem, teraz, gdy świat staje się bezprzewodowy? zajmować się czymś takim to tylko strata czasu i energii.
Otóż nie jest to strata czasu i energii. Bo nie jest prawdą, że świat bezprzewodowy będzie mniej poplątany, niż świat przewodowy, okablowany. Oprócz kabli mamy przecież liny (i linki), sznurki, żyłki, wstążki i wstęgi, ścieżki, nitki i nici (w tym DNA), wątki i całe mnóstwo rzeczy, spraw i zjawisk kablopodobnych (na przykład języki, myśli, zdania, linie (w tym melodyczne), kreski i krechy, ogony, warkocze). A bezprzewody, czyli niekable, też ulegają splątaniu.
Sprawa jest zatem niesłychanej wagi i nie powinno się jej odsuwać na bok.
Dlaczego? Skoro kable zawsze będą się plątać, to nie ma sensu ich rozplątywać. I tak się przecież za chwilę poplączą. Jaki jest sens w gromadzeniu wiedzy, której nie da się wykorzystać praktycznie?
To bardzo dobre pytania i odpowiedzi na nie będzie poszukiwał właśnie ten wydział. Tu, na wstępie, należy zwrócić uwagę na bardzo prosty fakt, iż nigdy nie wiadomo, kiedy i do czego jakaś wiedza się przyda. Poza tym jedni po prostu lubią wiedzieć, podczas gdy inni nie lubią. Odpowiedź na pytanie dlaczego jedni lubią wiedzieć, a inni nie lubią jest dosyć prosta, lecz nie będziemy się nią tu zajmować. Albowiem tu, w tym przypadku jest inaczej. Wszyscy, lub prawie wszyscy (zawsze może znaleźć się jakaś wredna szuja, która nie chce tego, co chcą wszyscy), chcą wiedzieć czy kable się plączą czy są plątane. A jeśli są plątane, to kto lub co (lub kto i co) je plącze. To są pytania, które podnoszą ciśnienie krwi, spędzają sen z powiek, powodują utratę zdolności logicznego myślenia. Należy więc podejść do sprawy wyjątkowo ostrożnie, spokojnie i na chłodno. I systematycznie. Oraz chaotycznie.

Metodologia badań

Oczywiście WPK będzie zajmował się zarówno zagadnieniami teoretycznymi jak i praktycznymi. To zrozumiałe samo przez się. Praktyka będzie obejmowała ćwiczenia zarówno ze splątywania kabli jak i z rozplątywania. Oraz profilaktykę – czyli jak nie dopuścić do splątania i jak do splątania doprowadzić. I tak dalej. A teoria? Ach, teoria. Tu lepiej mówić i pisać o jej bezkresie niż zakresie.

Rodzaje poplątań

Teoria węzłów

Teoria splotów

Sploty czy węzły?

Kształty splątań i ich znaczenie

Giętkość kabli a zdolność plątania (się)